Kas yra glaukoma ir kaip jos išvengti?

Labai daug žmonių dažnai ignoruoja savo akių sveikatą, nors apsisaugoti nuo akių sveikatos sutrikimų yra visai nesunku – tereikia rūpinantis savo akių sveikata ir mokėti atpažinti sveikatos sutrikimus. Bet kadangi retai atkreipiame dėmesį į akis, vėlesnėse stadijose diagnozuotos ligos sukelia labai dideles problemas. Tokios ligos, kaip glaukoma gali padaryti didžiulę, nepataisomą žalą, arba net apakinti žmogų , tačiau jei anksti aptiksime ją ir gydysime akis, regėjimą galima išsaugoti. Taigi ką reikia žinoti, norint išvengti glaukomos?

Susirgus glaukomą, sergantysis ilgą laiką gali nežinoti, kad serga, nes pradinėse stadijos ši liga nesukelia jokių negalavimų. Joks skausmas nėra jaučiamas, bet pamažu ima siaurėti akiplotis ir tampa sunku orientuotis aplinkoje, o matymas pasidaro toks lyg žiūrėtume pro vamzdį. Dėl šių priežasčių, gyvybiškai svarbu yra profilaktiškai tikrintis. Patyręs akių gydytojas atkreips dėmesį  į bet kokius pakitimus, nors truputį primenančius glaukomą ir nedelsiant nusiūs jus pas specialistą. Jeigu viena akimi matote lyg pro rūką ar rakto skylutę, tai jau stipriai išsivysčiusios glaukomos požymis.

Vienas pagrindinių glaukomos rizikos veiksnių yra padidėjęs akispūdis, tačiau jei nėra kitų glaukomai būdingų simptomų – tai akies hipertenzija. Otfalmoskopija labai padeda nustatyti akies nervo būklę ir akies nukrypimus nuo normos, o ją atlikti gali ir šeimos gydytojas, kas yra gyvybiškai svarbu Taip pat yra taikomos ir lazerinės technologijos kaip regos nervo topografija ar nervo skaidulų analizė. Akipločio defektus dažniausiai nustatome kompiuterinės perimetrijos dėka. Ji parodo ankstyvus jautrumo slenksčio pokyčius, o tai yra būdinga pradinėms glaukomos stadijoms. Nors glaukomos visiškai išgydyti neįmanoma, glaukomos gydymas išlaiko regėjimo funkcijas ir išgelbsti paciento gyvenimo kokybę.

Susirgti glaukoma yra rizikinga kiekvienam. Yra keletas rizikos veiksnių, kurie gali padėti atsirasti ligai, tokie kaip migrena, arterinio kraujospūdžio svyravimas, didelio laipsnio miopija (trumparegystė) bei įvairūs kraujotakos sutrikimai. Taip pat rizika susirgti glaukoma didėja po akies operacijos arba stipraus akies sužeidimo.

Be galo svarbu sergantiems yra palaikyti sveiką gyvenimo būdą ir vengti saulės spindulių karščiausiu paros metu. Darbas kompiuteriu ir televizoriaus žiūrėjimas yra leidžiamas, tačiau turite daryti pertraukas. Venkite sūraus ir riebaus maisto bei saldumynų. Išgeriamų skysčių kiekis turi būti paskirstytas tolygiai per dieną, kad nuo per didelio kiekio nepradėtų didėti akįspūdis.  Sportas ir geras miegas, poilsis yra nepaprastai svarbus sergančiam glaukoma. Fizinis aktyvumas supažina akįspūdį, tačiau dėl  fizinio krūvio kiekio pasitarkite su gydytoju. Nors nedidelis kiekis yra leidžiamas, glaukoma ir alkoholis yra nelabai suderinami dalykai ir dėl to liga gali greičiau progresuoti. Sunkiau išgėrus iškyla sunkumai pajausti pakitimą regėjime, todėl prireikus medicinines pagalbos ji gali būti suteikta ne laiku. Šios taisyklės galioja ir rūkymui nes nuo nikotino siaurėja kraujagyslės, didėja spaudimas ir pradeda perštėti akys.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.